Wystawa "W świecie pszczół"

opublikowane: 6 maj 2020, 03:48 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 7 maj 2020, 00:41 ]
    12 czerwca 2019 roku odbył się wernisaż wystawy plastycznej członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków    "W świecie pszczół".

    „W świecie pszczół” to kolejna wystawa plastyczna członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie zorganizowana w Galerii Jednej Ściany Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku. Tym razem jest to ekspozycja towarzysząca corocznym obchodom lokalnego Święta Mleka i Miodu. 
    W wystawie udział wzięło 11 twórców prezentujących łącznie 39 obrazów. Autorzy postawili na swobodę w interpretacji tematu, doborze technik plastycznych i formatu. Stąd m.in. bogactwo warstwy semantycznej, choć dominują kwiaty jako element kojarzący się w powszechnej świadomości z miododajnym pyłkiem i „terenem” mozolnej pracy pszczół. 
    Obrazy zostały zrealizowane w różnych konwencjach plastycznych; od przedstawień w pełni realistycznych poprzez zindywidualizowane transformacje prowadzące do artystycznej deformacji i syntezy ukazywane w formach niejednoznacznie czytelnych, dających możliwość osobistej interpretacji – po prostu zgodnie z osobistymi odczuciami autorów. 
    W obszarze warstwy formalnej zachwyca bogactwo zakresu gamy kolorystycznej wykorzystywanej w tonacjach ciepłych i zimnych, w zestawieniach opartych na kontraście i dopełnieniu, oszczędnych czy walorowych. Widoczne jest też specyficzne kontinuum; od układów dynamicznych po statyczne, rytmiczne, zrównoważone, dysharmonijne… Uwagę zwraca także charakter środków wyrazu artystycznego – zróżnicowanie w obrębie plamy malarskiej i kreski. A wszystko  tworzone w różnych technikach plastycznych, wśród których dominuje malarstwo olejne, akrylowe, pastel i akwarela oraz techniki mieszane (własne).    
    Wystawa „W świecie pszczół” nie tylko ubogaca sympatyczne Święto Mleka i Miodu, któremu co roku towarzyszą prezentacje rękodzieła, sztuki ludowej i produktów regionalnych. Ale jest jeszcze jedną okazją do popularyzowania plastyki jako dziedziny sztuki, do przybliżania tkwiących w niej wartości społeczności lokalnej. Dla artystów natomiast to możliwość poznawania skarbów regionu      i uczestniczenia w pielęgnowaniu jego tradycji.     
                                            
                                                                                                                                                    Prezes Polskiego Stowarzyszenia   
                                                                                                                                                    Nauczycieli Plastyków                      
                                                                                                                                                    dr Urszula Tomasiak

Zapraszamy do galerii Wystawa "W świecie pszczół"

Comments