Wernisaż Jolanty Wawer

opublikowane: 6 maj 2020, 01:44 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 7 maj 2020, 01:11 ]
    Jolanta Wawer 
    Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Wychowania Plastycznego. Dyplom u profesora Tomasza Chojnackiego z grafiki. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie. Ulubiona tematyka w twórczości to pejzaż, architektura, kwiaty. Preferowane techniki – akwarela i ostatnio suchy pastel.                   . Ilustracje do książki dla dzieci „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”, dla dorosłych „O zabawach, zabawkach i nie tylko – spotkanie z tradycją”, „Magia świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy- spotkanie z tradycją, „Tajemnice szafy babci  i dziadka- spotkanie z tradycją”.  
    Mieszkanka Puław, nauczycielka w Gminnym Przedszkolu w Końskowoli, autorka wielu wystaw indywidualnych, również zbiorowych. Odkrywa swój obszar widzenia, w którym niepodzielnie króluje pejzaż. Ściślej mówiąc kwiaty i cała przyroda a ostatnio architektura, stały się głównym motywem obecności artystki-malarki pośród rzeczy tego świata. Impresjonizm, upowszechniony przez grono polskich malarzy znajduje także odbicie na płótnach współczesnego pokolenia. Nie ma dosłownego przeniesienia ale światło i nieco bardziej rozjaśniona paleta uwiodły malarzy nie tylko w połowie XIX wieku, ale stały się fundamentem koloryzmu (kapizmu). Nie brakuje tych czystych kolorów w obrazach autora aktualnej prezentacji (…) chociaż pokazane w nieco innej konwencji. Wszystkie obrazy na wzór dalekich i bliskich ciał niebieskich (…) przemawiają kolorem, barwą i fakturą by tylko dorównać zawsze fascynującej Naturze z domieszką nowego spojrzenia na rzeczywistość.

 „Zatem kwiat w Twoich obrazach przybliża nam piękno całego świata” .
 
„Tworzenie jest dla mnie odkrywaniem piękna rzeczy zwykłych, których    często nie zauważamy”.      

    Artystka swoje prace prezentowała m.in.na:
Wystawach w WOK w Lublinie, Wystawie Rodzimych Artystów w Końskowoli. na Przeglądzie Puławskiego Środowiska Plastycznego „Uroda Puław”, Nagroda Starosty Puław 2013 rok za osiągnięcia w dziedzinie kultury, na XII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli  2014 rokII nagroda w dziedzinie akwareli, na XIII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej  Nauczycieli - Z a m o ś ć 2 0 1 6 , na VIII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli  - T a r n ó w 2 0 1 6, na Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli „Ściana Wschodnia” w Rzeszowie (wyróżnienia 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017 rok).  


Zapraszamy do galerii Wernisaż Jolanty Wawer
Comments