Igłą Malowane – Julianna Wierzbicka

opublikowane: 12 mar 2013, 02:25 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 12 mar 2013, 02:26 ]

    Igłą i nitką ludzie posługują się od wielu tysięcy lat, a podstawowa funkcja tych przedmiotów nie uległa zmianie. Nadal służą do łączenia fragmentów tkaniny, reperowania i zdobienia. W minionych stuleciach szycie stanowiło zajęcie każdej kobiety i wielu mężczyzn, należących do różnych warstw społecznych od dzieci po starców. Wykonywanie ozdobnych haftów było rodzajem nobilitacji. Wyszywano na kanwie ściegiem krzyżykowym lub półkrzyżykowym. Popularnością cieszyły się sceny biblijne, mitologiczne, przedstawienia polowań, obrazki z życia dworskiego oraz ornamenty roślinne.

    Hafty naśladujące ślady pędzla na obrazie nazywane są czasami obrazami malowanymi igłą. W Anglii słynną hafciarką była Mary Linwood (1756–1845) z Leicester, malująca za pomocą igły wierne kopie dzieł dawnych mistrzów pędzla.

    I my mamy w naszej gminie hafciarkę. Jest nią Julianna Wierzbicka z Majdanu–Grabina. Wyszywa już 20 lat.

    Rezultat swej pracy pokazała w naszej lokalnej galerii, w GDK w Zakrzówku. Od połowy stycznia do końca lutego mogliśmy je oglądać i podziwiać jej kunszt: pejzaże, martwe natury, obrazy o tematyce religijnej, kopie dzieł Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego.

    Na wernisaż przybyli radni, mieszkańcy gminy, dzieci i młodzież. Uroczystość ta była także okazją do zakończenia i podsumowania Roku Korczakowskiego oraz wręczenia nagród uczestnikom konkursu plastycznego „Korczak w oczach dziecka”. Nagrody otrzymali: Patrycja Pacholec, Miriam Jerczyńska oraz Mateusz Kowalski.

    Pani Julka zademonstrowała haft, a nawet zachęcała do dokończenia obrazka. Na zakończenie spotkania wszyscy poczęstowali się wspaniałymi wypiekami członkiń „Klubu Seniora”.

Joanna Nasiłowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu.
Ċ
Gminny Dom Kultury w Zakrzówku,
12 mar 2013, 02:25