Barwą i kreską - jubileuszowa 100 wystawa w GJŚ

opublikowane: 6 maj 2020, 03:24 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 7 maj 2020, 00:49 ]
    1 marca 2019 roku w Galerii Jednej Ściany w GDK w Zakrzówku odbyła się jubileuszowa 100 wystawa. Raprezentowane zostały na niej prac członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie. Wernisaż uświetnili swoją obecnością m.in. Starosta Kraśnicki Krzysztof Staruch, władze gminne, przedstawicele instytucji kultury w terenu powiatu kraśnickiego, artyści których prace gościły w GJŚ na przestrzeni lat, mieszkańcy. 
    Na wystawę składały się prace członków PSNP w Lublinie pod tytułem „Barwą i kreską”. Po krótkim powitaniu przybyłych przez Dyrektor GDK, obecna na uroczystość prezes PSNP dr Urszula Tomasiak zaprezentowała i omówiła prace jakie znalazły
się na wystawie. W opiniiPani Urszuli Tomasiak - „Cechą charakterystyczną tej wystawy jest różnorodność widoczna w każdym aspekcie zaprezentowanych wypowiedzi plastycznych - zarówno semantycznym, jak i formalnym, w wielkości formatów,  konwencji malarskich i technik plastycznych. (...) Preferowane są realizacje malarskie, a w tym malarstwo: olejne, akrylowe, pastel, akwarele (...). Warto wspomnieć (z uwagi na wysoki poziom) o rysunku i druku na papierze, fotografii, wycinance oraz technikach mieszanych.” 
    Dalsza część jubileuszowych uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej GDK. W jej trakcie starosta Kraśnicki Krzysztof Staruch wręczył Pani Joannie Nasiłowskiej odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zaangażowanie w promowaniu sztuki i kultury. Starosta Kraśnicki wręczył również medale pamiątkowe Starosty Kraśnickiego Pani Honoracie Chmiel i Panu Stefanowi Stypułkowskiemu za działalność w zakresie kultury. Obecni na jubileuszu artyści otrzymali z rąk Wójta Gminy Zakrzówek podziękowania za propagowanie kultury
i sztuki. Podsumowaniem wernisażu były występy artystyczne, które stały się już tradycją galerii. Złożyły się na nie występy zespołu „Błękitne Korale” działającego przy GDK, chóru Okręgowej Izby Lekarskiej z Lublina „Continuum” oraz skrzypaczki Małgorzaty Bardak. Przypomniany został również wiersz napisany przez jedna z artystek wystawiających swoje prace w Zakrzówku, Iwony Wydry „Jest w Zakrzówku jedna ściana”.


Comments