Aktualności z Galerii Jednej Ściany


Igłą Malowane – Julianna Wierzbicka

opublikowane: 12 mar 2013, 02:25 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 12 mar 2013, 02:26 ]

    Igłą i nitką ludzie posługują się od wielu tysięcy lat, a podstawowa funkcja tych przedmiotów nie uległa zmianie. Nadal służą do łączenia fragmentów tkaniny, reperowania i zdobienia. W minionych stuleciach szycie stanowiło zajęcie każdej kobiety i wielu mężczyzn, należących do różnych warstw społecznych od dzieci po starców. Wykonywanie ozdobnych haftów było rodzajem nobilitacji. Wyszywano na kanwie ściegiem krzyżykowym lub półkrzyżykowym. Popularnością cieszyły się sceny biblijne, mitologiczne, przedstawienia polowań, obrazki z życia dworskiego oraz ornamenty roślinne.

    Hafty naśladujące ślady pędzla na obrazie nazywane są czasami obrazami malowanymi igłą. W Anglii słynną hafciarką była Mary Linwood (1756–1845) z Leicester, malująca za pomocą igły wierne kopie dzieł dawnych mistrzów pędzla.

    I my mamy w naszej gminie hafciarkę. Jest nią Julianna Wierzbicka z Majdanu–Grabina. Wyszywa już 20 lat.

    Rezultat swej pracy pokazała w naszej lokalnej galerii, w GDK w Zakrzówku. Od połowy stycznia do końca lutego mogliśmy je oglądać i podziwiać jej kunszt: pejzaże, martwe natury, obrazy o tematyce religijnej, kopie dzieł Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego.

    Na wernisaż przybyli radni, mieszkańcy gminy, dzieci i młodzież. Uroczystość ta była także okazją do zakończenia i podsumowania Roku Korczakowskiego oraz wręczenia nagród uczestnikom konkursu plastycznego „Korczak w oczach dziecka”. Nagrody otrzymali: Patrycja Pacholec, Miriam Jerczyńska oraz Mateusz Kowalski.

    Pani Julka zademonstrowała haft, a nawet zachęcała do dokończenia obrazka. Na zakończenie spotkania wszyscy poczęstowali się wspaniałymi wypiekami członkiń „Klubu Seniora”.

Joanna Nasiłowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu.

Wernisaż prac artysty–rzeźbiarza – Pana Andrzeja Mirończuka

opublikowane: 3 gru 2012, 00:03 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku   [ zaktualizowane 3 gru 2012, 00:04 ]

    23 listopada w Galerii Jednej Ściany działającej przy Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku odbył się wernisaż prac artysty – rzeźbiarza, Pana Andrzeja Mirończuka.

    Pan Andrzej jest amatorem, który swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął 10 lat temu. Jego dzieła powstają przede wszystkim z drewna lipy i topoli, bo jak sam mówi, są to materiały łatwe do obróbki. Artysta najczęściej rzeźbi postać Maryi z Dzieciątkiem oraz rycerzy, ale wyrzeźbił również postacie Józefa Piłsudzkiego, Fryderyka Chopina i Jana Pawa II.

    Pan Mirończuk ma na swoim koncie wiele wystaw i sukcesów. W 2008 i 2009 roku zajął I miejsce w konkursie „Szopka zamojska”. Jego dzieła zachwycają szeroką rzeszę publiczności. Sam artysta skromnie mówi o sobie: „Moje prace podobają się ludziom, ja jednak zawsze czuję niedosyt, że można zrobić coś lepiej, dokładniej. Moja nauka wciąż trwa, zawsze stawiam sobie cel i dążę do niego”.

    Wystawa w GJŚ wywołała same pozytywne recenzje wśród uczestników. Pan Andrzej z przyjemnością opowiadał o swojej pracy, o tym co lubi rzeźbić, a także dlaczego właśnie to zajęcie jest jego pasją. Chętnie rozmawiał z ludźmi i odpowiadał na wszystkie pytania.

    Na zakończenie wernisażu podziękował pani Małgorzacie Jamróz – Dyrektor GDK za zaproszenie i zorganizowanie wystawy, a z rąk Wójta – Pana Grzegorza Lemiechy przyjął list, w którym zawarte zostały podziękowania za jego artystyczną działalność.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem i obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

Wystawa poplenerowa w Galerii Jednej Ściany

opublikowane: 30 paź 2012, 05:57 przez Biblioteka Zakrzówek   [ zaktualizowane 12 lis 2012, 02:04 przez Gminny Dom Kultury w Zakrzówku ]

23 października 2012 roku w Galerii Jednej Ściany mieszczącej się w budynku Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku miała miejsce wystawa prac powstałych w trakcje I Międzynarodowego pleneru malarskiego w Milanowie, noszącego imię Zbigniewa Nasiłowskiego wieloletniego pedagoga oraz artysty, związanego z terenem Gminy Zakrzówek.

Wystawa ta miała szczególny wyraz, poprzez fakt odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Panu Zbigniewowi Nasiłowskiemu, inicjatorowi powstania galerii. Wystawa zgromadziła liczne grono znajomych , przyjaciół, artystów, osób dla których postać Pan Nasiłowskiego, jego charyzma i zaangażowanie, w to co robił, wywarły wielki wpływ i wrażenie. Wśród przybyłych obecni byli m.in. Grzegorz Lemiecha - Wójt Gminy Zakrzówek, Henryk Drapko – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Milanowie, Grzegorz Marcinkowsi – Kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku z pracownikami, Zygmunt Rząd – Dyrektor PSP w Majdanie Grabina, Teresa Stankiewicz – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzówku, Mieczysława Taczalska – Dyrektor Zespołu Szkół nr. 1 w Zakrzówku, Małgorzata Janik – Dyrektor Zespołu Szkół w Zakrzówku, Maria Nastaj, Ks. Dariusz Ziółkowski – Proboszcz parafii św. Mikołaja w Zakrzówku, Halina Sekuła – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Zakrzówku.

Otwarcia wystawy dokonała Pani Małgorzat Jamróz – Dyrektor GDK wygłaszając słowo wstępne i prosząc o dokonanie odsłonięcia tablicy pamiątkowej, czego wspólnie dokonali żona Pana Nasiłowskiego oraz Wójt Gminy Zakrzówek. Pani Dyrektor złożyła podziękowała na ręce przedstawicieli instytucji, które wsparły wykonanie tablicy: Starostwu Powiatowemu w Kraśniku, Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kraśnickiej o/ Zakrzówek, Szkole Podstawowej w Majdanie Grabina. Następnie głos zabrali Wójt Grzegorz Lemiecha, Pani Janina Głąbowa, Pani Teresa Stankiewicz, Pan Henryk Drapko dzieląc się swoimi refleksjami oraz wspomnieniami o osobie, której poświęcona była ta uroczystość. Pani Joanna Nasiłowska odczytała list wystosowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Babisza. Uczestnicy spotkania wysłuchali również montażu słowno-muzycznego, przygotowanego specjalnie na tą okazję przez uczniów miejscowego gimnazjum i liceum.

Zobacz: katalog i galerię zdjęć z wernisażu: Wernisaż prac z I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Milanowie

Wernisaż malarstwa Anny Bieleckiej i Elżbiety Wołosz

opublikowane: 30 paź 2012, 05:54 przez Biblioteka Zakrzówek   [ zaktualizowane 31 paź 2012, 01:49 ]

21 sierpnia w 2012 roku w GJŚ miało miejsce otwarcie wernisażu malarstwa Pań: Anny Bieleckiej i Elżbiety Wołosz, mieszkanek Kraśnika. Była to już 60-te spotkanie ze sztuką w ramach galerii oraz kolejne organizowane w gościnnych pomieszczeniach GDK w Zakrzówku.

Wśród licznie przybyłych gości obecni byli Wójt Gminy Grzegorz Lemiech, Pani Sekretarz Grażyna Lejwoda-Ćwik oraz licznie przybyli artyści.

Otwarcia wernisażu dokonała Pani Małgorzata Jamróz – Dyrektor GDK. Następnie głos zabrała Pani Joanna Nasiłowska, która powitała przybyłych gości oraz dokonała wprowadzenia, w trakcie którego przedstawiony został dorobek artystyczny autorek prac. Po słowie wstępnym o swojej pasji malarskiej , inspiracjach i technikach, które preferują w twórczości, opowiadały Panie Anna Bielecka i Elżbieta Wołosz. Uczestnicy wernisażu wysłuchali z dużym zainteresowaniem spostrzeżeń, dotyczących prezentowanych obrazów, przedstawionych przez Panią Janinę Głąbową i Panią Agnieszkę Gadzińską – członkinie PSNP w Lublinie.

Niespodziankę dla Pani Joanny Nasiłowskiej przegotował GDK z racji imienin kuratorki wystawy, które przypadały w ten dzień. Z rąk Wójta Gminy oraz Dyrektor GDK solenizantka otrzymała kwiaty z życzeniami, drobny upominek oraz tort, którym poczęstowano zebranych.


Galeria zdjęć: Wernisaż Anny Bieleckiej i Elżbiety Wołosz

Wernisaż prac powstałych podczas "Pleneru Malarskiego"

opublikowane: 30 paź 2012, 05:48 przez Biblioteka Zakrzówek   [ zaktualizowane 31 paź 2012, 01:49 ]

Dnia 21 czerwca 2012 roku w "Galerii Jednej Ściany" w Gminnym Domu Kultury odbył się wernisaż prezentujący prace powstałe podczas "Pleneru Malarskiego".

Oprócz młodych talentów (dzieci i młodzieży) wystawione zostały obrazy Pani Agnieszki Żołny oraz rodziny Młynarskich, Pana Jana, jego syna Zbigniewa i wnuka Łukasza.

Wernisaż otworzyła Pani Dyrektor GDK - Małgorzata Jamróz witając przybyłych gości , w tym- Pana Wójta Grzegorza Lemiechę , Panią Grażynę Ćwik – Lejwodę sekretarz gminy, Panią Edytę Bodys Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku oraz Pana Andrzeja Gotnera z wydziału promocji w Kraśniku, reprezentującego Starostwo Powiatowe. To na jego ręce przekazane zostały podziękowania dla Starosty Pana Tadeusza Wojtaka za pomoc finansową udzieloną przy organizacji „Pleneru malarskiego”.

Obecne były uczestniczki pleneru w towarzystwie rodziców wraz z Panią Agnieszką Żołna , która była inicjatorką przeprowadzenia takich warsztatów malarskich, to pod jej pilnym okiem powstały te niezwykłe prace. Obecny na wystawie Pan Jan Młynarski podzielił się swoimi uwagami, dotyczącymi sztuki i pasji malarskiej, która towarzyszy mu od najmłodszych lat.

Pan Wójt wraz z Panem Andrzejem Gotnerem wręczyli wszystkim uczestnikom dyplomy wraz z nagrodami. Wyróżnienie otrzymały: Sylwia Pacholec, Patrycja Pacholec i Karolina Kuchno.

Ewa Łukasiewicz
Zapraszamy do Galerii zdjęć:

Wernisaż ekspozycji obrazów Marii Nastaj

opublikowane: 30 paź 2012, 05:38 przez Biblioteka Zakrzówek   [ zaktualizowane 31 paź 2012, 01:47 ]

,,Galeria Jednej Ściany” przeniesiona do Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku, gościła 21 marca 2012r, 58 wystawę. Znajduje się obecnie w pomieszczeniu przeznaczonym na nową czytelnię, do którego zostanie przeniesiona biblioteka.

Wernisaż ekspozycji obrazów Marii Nastaj, emerytowanej nauczycielki z Parczewa, członkini PSNP w Lublinie, zgromadził liczne grono gości.

Swą obecnością to wydarzenie zaszczycił mi.in Wójt Grzegorz Lemiecha z pracownikami Urzędu Gminy, Przewodniczący Rady Gminy Zakrzówek Marek Drozd z radnymi, prezes SHR Jutrzenka Zbigniew Bryczek, dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Halina Sekuła.

Przybyli dyrektorzy szkół, młodzież i dzieci z rodzicami zaproszone na wręczenie nagród i wyróżnień za zajmowane miejsca w konkursach ekologicznych, zorganizowanych w ramach realizowanego przez Urząd Gminy projektu ,,Przyjaciel Przyrody - edukacja ekologiczna w placówkach szkolno-wychowawczych Gminy Zakrzówek”

Dyplomy i nagrody książkowe laureatom konkursów wręczył Wójt Grzegorz Lemiecha z Dyrektorką Gminnego Domu Kultury p. Małgorzatą Jamróz.

Wernisaż rozpoczął się od powitania gości i autorki wyeksponowanych dzieł olejnych, akwarel i grafik Pani Marii Nastaj oraz powitania i podziękowania dla malarki Teresy Przydatek, autorki poprzedniej wystawy.

Powitanie gości z Lublina, Urzędowa, Janowa Lubelskiego, Niedrzwicy Kościelnej członków PSNP w Lublinie, którzy wcześniej prezentowali swoje obrazy, grafiki, fotografie, batiki (w GJŚ) mieszkańców naszej miejscowości.

Szczególnie gorące podziękowania należą się Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Teresie Stankiewicz, która gościła galerię od początku jej istnienia przez 11 lat, współorganizowała wernisaże, dbała o ich oprawę plastyczną.

W trakcie tego spotkania zabrani poinformowani zostali o przygotowaniach do wmurowania (w obecnym pomieszczeniu GJŚ) tablicy poświęconej pomysłodawcy i założycielowi galerii Zbigniewowi Nasiłowskiemu oraz planowanym plenerze ,,Ziemia milanowska sercem malowana”, dedykowanemu temu absolwentowi milanowskiego liceum.

Na zakończenie wernisażu chętni uczestnicy spotkania wpisywali się do księgi pamiątkowej autorki wystawy.

Podziękowania należą się członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie, z własnych produktów, smacznego poczęstunku dla wszystkich zebranych gości.

J. Nasiłowska

1-6 of 6